CONGRATULATIONS to the following award recipients for the 2017/18 season.

The Grand finals were held on the 23rd and 27th March with a couple of very close games with the A Women’s grand final going into overtime.  It was good to see the great sportsmanship displayed by all players. 

Congratulations to Lizzie Falconbridge and Karen Diaz on attaining a referee milestone of 1250 games, an awesome effort.  Dylan White-Kiely has also clocked up 250 games, congratulations Dylan.  Thank you to all the referees this season and a special thank you to Cheryl Steele, Referees Co-ordinator for another great year of organising all the referees for games and courses.

 

12’S & U GIRLS DIV.1

Premiers         DARLINGTON DEVILS   18pts – 5pts

Runners Up    PANTHERS RED

Fairest & Best in Final   Jasmine WILLIAMS  –  Darlington Devils

Association Fairest & Best – Naomi PUNAIVAHA – Darlington Devils

Runner Up     – Ella REDMOND – Panthers Red

 

 12’S & U GIRLS DIV.2

Premiers         PANTHERS WHITE   36pts- 22pts

Runners Up    PANTHERS BLACK

Fairest & Best in Final    Carys D’ADDARIO   –  Panthers White

Association Fairest & Best  –  Luka KELLY  –  Panthers Black

Runner Up   –   Jorgia BETTS  –  Hills Lions Cheetaz

 

 12’S & U BOYS DIV 1

Premiers         PANTHERS RED   55pts  –  16pts

Runners Up    CHIDLOW JETS

Fairest & Best in Final  Ethan WILLIAMS  –  Panthers Red

Association Fairest & Best   –  Chase BRYDSON  –  Hills Lions Vipers

Runner Up     –  Josh ROSSEN   –  Panthers Red

 

12’S & U BOYS DIV 2

Premiers         HELENA HOOPERS   30pts  –  19pts

Runners Up    HELENA HUNTERS

Fairest & Best in Final   Oscar JENKINS  –  Helena Hoopers

Association Fairest & Best  –  William LYNCH – Hills Lions Wildcats

Runner Up     –  Oliver AITKEN    –  Helena Hoopers

 

 14’S & U GIRLS DIV.1

Premiers    SAWYERS SHOOTING STARS  28pts  –  12pts     

Runners Up   DARLINGTON PISTONS

Fairest & Best in Final     Amy BEATON – Sawyers Shooting Stars

Association Fairest & Best –  Ruth BRONKHORST  –   Darlington Pistons

Runner Up     –  Amy BEATON – Sawyers Shooting Stars

 

 14’S & U GIRLS DIV.2

Premiers         CHIDLOW STARS  25pts – 23pts

Runners Up    HELENA HAWKS

Fairest & Best in Final  – Angel WALKER  –  Chidlow Stars

Association Fairest & Best –  Telea McLAREN  –  Panthers Red

Runner Up  –  Haydee ARMITAGE  –  Helena Hawks

 

 14’S & U BOYS DIV 1

Premiers         CHIDLOW COUGARS  48pts – 47pts

Runners Up    PANTHERS RED

Fairest & Best in Final  Benjamin CASPARIS – Chidlow Cougars

Association Fairest & Best – Adam BROCK  –  Sacred Heart Tornadoes

Runner Up    –   Gavin PASSMORE  –  Panthers Red

 

 

14’S & U BOYS DIV 2

Premiers         HELENA HOOPS  32pts – 23pts

Runners Up    CHIDLOW HURRICANES

Fairest & Best in Final  Riley MARRIOTT – Helena Hoops

Association Fairest & Best   –  Hamish MASSIE  –  Gidge Titans

Runner Up   –  Jiripas mel WATSON  –  Chidlow Hurricanes

 

16’S & U GIRLS

Premiers         GIDGE THUNDER  34pts – 17pts

Runners Up    HELENA BLUE THUNDER

Fairest & Best in Final – Georgia HOLMES – Gidge Thunder

Association Fairest & Best   –  Jaymie ROBINSON  –  Gidge Thunder

Runner Up     –  Talitha HUSTON  –  Gidge Thunder

 

16’S & U BOYS DIV 1

Premiers         PARKY TUFF NUTS   36pts – 32pts

Runners Up    HELENA HURRICANES

Fairest & Best in Final – Ryan JACKSON – Parky Tuff Nuts

Association Fairest & Best   –  Tyson LUMBACA  –  Helena Hurricanes

Runner Up     –   Max DANIELS  – Chidlow Magic

 

16’S & U BOYS DIV 2

Premiers         PANTHERS RED  46pts – 22pts

Runners Up    SAWYERS STINGERS

Fairest & Best in Final  Harrison KELLY  –  Panthers Red

Association Fairest & Best   –  Jacob SCHWAGERMANN  –  Sawyers Stingers

Runner Up     –   Kody BACON  –  Panthers Red

 

18’S & U BOYS

Premiers         GIDGE GLOBETROTTERS  32pts – 26pts

Runners Up    CHIDLOW STORM

Fairest & Best in Final  Devlin CHIFFINGS  –  Gidge Globetrotters

Association Fairest & Best – Benjamin SIXSMITH – Chidlow Storm

Runner Up     –  Jayden BATHURST  –  Sawyers Scorpions

 

A WOMEN

Premiers         SAWYERS SWIFT  –  17pts – 13pts

Runners Up    PANTHERS

Fairest & Best in Final   Sally VERE  –  Sawyers Swift

Association Fairest & Best  –  Madison ROSSEN  –   Panthers

Runner Up     –  Sarah MADDEN – Gidge Gangsters

 

B WOMEN

Premiers         SACRED HEART SLAMMERS  25pts – 22pts

Runners Up    PANTHERS RED

Fairest & Best in Final  – Amelia GORDON  – Sacred Heart Slammers

Association Fairest & Best  –  Amy PRESTON  –  Panthers Red

Runner Up     –  Amelia GORDON  –  Sacred Heart Slammers 

 

MEN

Premiers         SAWYERS SPARTANS  66pts – 37pts

Runners Up    ZIMMER FRAMES

Fairest & Best in Final –  Lochlan BROWN – Sawyers Spartans

Association Fairest & Best –   Lochlan BROWN  –  Sawyers Spartans

Runner Up  –  Austin Lamb  –  The Brewers

 

 Highest Individual Junior Scorer – Tyson LUMBACA  –  216pts  (15.4ppg) (Helena Hurricanes)

 Highest Individual Senior Scorer – Joe KENDALL  –  324 pts (23.14ppg) (Sawyers Spartans)

 Most Outstanding Junior Player – Hamish MASSIE – 32 votes (Gidge Titans)

Most Outstanding Senior Player –  Amy PRESTON  –  36 votes (Panthers Red)

 

Referees Trophies

Most Outstanding Junior Referee –Amy BEATON

Most Outstanding Senior Referee –Jessica BOUDEWYNS

Outstanding Rookie Referee –    William BURBRIDGE

 250 games Refereed –  Dylan WHITE-KIELY                                                                                                                                                                 

1250 games Refereed –    Lizzie FALCONBRIDGE  and  Karen DIAZ

 

Life membership –   Karen Diaz         

Sue Howard Award  –  Julie CHAMP

Presidents Award   – Deb WHITE-KIELY

Championship Club  –  Hills Lions Basketball Club